Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że trzymać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w charakteru wzbudzenia u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Sytuacja jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić zawierają się krajowi specjaliści w możliwościach dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Przystępujemy do sytuacje bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co wydawać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w systemie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to niezwykle znany lek podawany przy cukrzycy typu II i honorowany przez dużą grupę pacjentów. Od wielu lat wypowiada się o tej substancji jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wówczas nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Określa się, że w Polsce traktuje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najekonomiczniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak też często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Od kilku lat leki z obecną podstawą czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto gdyż jej silne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji także w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w środki niemal całą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest nadzwyczaj groźny dla wątroby. Jest także działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z znajomych źródeł wskazuje, że zasady w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem znaczy w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się jednak za mało lat okazać, że odporni na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że chwila na oficjalne komentarze będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba rozwiązań do historii poważnie, zarazem chociaż nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w współzależności od wydanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na własne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z reguły mniej przydatne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje jedynie w teorii. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dzień. Przestawienie ich na inne materiały lecznicze że stanowić śliskie i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z sektora europejskiego – co stanowi niczym najbardziej praktyczne – że stanowić tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments