Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na zły numer konta. Nowe przepisy

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na błędny numer konta. Nowe przepisy

Prasówki

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na błędny numer konta. Nowe przepisy – Pod koniec lipca wpisały w życie przepisy, które umożliwiają odzyskanie pieniędzy przelanych na zły numer konta. Razem z nimi bank poprosi użytkownika o zwrot omyłkowo przelanej kwoty. Jeśli odbiorca nie odda pieniędzy dobrowolnie, zmusi go do ostatniego sąd.

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na błędny numer konta. Nowe przepisy

Do ostatniej chwili odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwe konto stanowiło problem. O pomyłkę nie było trudno zwłaszcza wtedy, gdy wpisywaliśmy numer ręcznie. Banki co prawda są mechanizmy potrafiące zablokować źle wpisany numer, jednak jeśli podany przez nas numer rzeczywiście był i przynależał do własnej niż chcieliśmy osoby, przelew był produkowany.

Sprawę komplikował fakt, że banki w trakcie realizowania decyzji nie porównują danych adresowych odbiorcy – weryfikują jedynie poprawność numeru konta bankowego. Nie istnieje te obligatoryjne wpisywanie danych ułatwiających identyfikację. Do ostatniej chwili bank nie mógł te zwrócić nam informacji odbiorcy przelewu wyznaczonego przez pomyłkę, bo tworzyły one tajemnicę bankową. W prawd to jedynie z pewnej opinii odbiorcy przelewu zależało, czy odzyskamy pieniądze.

Sytuacja uległa zmianie pod koniec lipca 2018 r. Więc to zaszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o usługach finansowych. Jeśli wyślemy pieniądze na omyłkowy numer konta, powinniśmy teraz niezwłocznie poinformować o tym polski bank, oraz tenże w okresie do 3 dni powiadomi odbiorcę przelewu o tym, że ma obowiązek zwrotu pieniędzy.
Na zwrot użytkownik ma 30 dni. Zwrócone pieniądze trafią na indywidualny rachunek techniczny, a stamtąd na konto właściciela. Tak że się zdarzyć, że nieuczciwy użytkownik nie będzie wybierał wydać pieniędzy. Teraz jednak bank będzie mógł podarować jego oddane, co umożliwi nam przyjść na możliwość sądową. W realizacji znaczy to, że klient zostanie zmuszony wyrokiem do obrotu pieniędzy, oraz na dodatek obciążony kosztami procesu.

Nie wyraża to a, że nie musimy już zachowywać uwadze w trakcie zlecania przelewów. Dalej będzie trudno odzyskać pieniądze, jakie zostaną celowo wyłudzone na przykład przez oszusta lub jeśli staniemy się ofiarą phishingu. Przestępcy używają kont wykonywanych na słupa. Pozyskanie danych odbiorcy da się w takiej spraw na kilku, bo nie będzie on świadomy tego, że przez jego rachunek przepłynęły pieniądze. A też w międzyczasie zdążą już wyparować z konta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments