Jak rozliczyć PIT 2019 przez internet?

Jak rozliczyć PIT 2019 przez internet?

Aktulności Firma Prasówki

Do końca lutego 2020 roku każdy pracodawca miał obowiązek dostarczenia pracownikowi zatrudnionemu na umowie cywilnoprawnej PIT- 11. Kolejnym krokiem jest rozliczenie się z fiskusem. Jeśli chcemy spełnić swój podatkowy obowiązek bez wychodzenia z domu, możemy skorzystać z rozliczenia deklaracji podatkowej PIT przez internet. W jaki sposób rozliczyć PIT z programem Twój e-PIT?

 

Do kiedy można rozliczyć PIT za 2019 w 2020 roku?

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemiologicznego związanego z koronawirusem (COVID-19), złożenie rocznych zeznań podatkowych i zapłata podatku z tytułu przychodów wykazanych w deklaracjach została wydłużona do 1 czerwca 2020 roku. Podatnicy się zostaną ukarani za zwłokę i nie zostaną ukarani mandatem za opóźnione lub grzywną.

Jak rozliczyć PIT w Twój e-PIT?

Jeśli otrzymaliśmy PIT- 11 kolejnym krokiem jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Można to sobie uprościć przez dokonanie tego w programie e-pity. Platforma Twój e-PIT została przygotowana przez Ministerstwo Finansów i można zalogować się na nią przez profil zaufany lub podając NIP/ PESEL i kwotę przychodów.

W programie e-pity nie trzeba znać się na księgowości i podatkach. Kreator w kilku prostych krokach wybierze odpowiedni druk PITa. Po zalogowaniu się na konto oczom ukaże się wstępnie wypełniony PIt, w części uzupełniony na podstawie przesłanych przez pracodawcę informacji dotyczących kwot zatrudnienia. System internetowy wymaga jedynie podania numeru konta bankowego, który jest niezbędny do zwrotu nadpłaconego podatku. Dzięki programowi e-PIT możemy przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego i odliczyć ulgę na dzieci lub ulgę na internet. Po wprowadzeniu danych w systemie warto je na spokojnie jeszcze raz przejrzeć, by mieć pewność, że są poprawne. Dopiero po upewnieniu się, że wszystko się zgadza, wysyłamy PIT  2019 do urzędu skarbowego.

W 2020 roku rządowy program e-PIT został ulepszony w dodatkowe funkcje. Można z łatwością sprawdzić, kiedy otrzymamy zwrot pieniędzy i na jakim etapie jest sprawdzanie i weryfikowanie deklaracji PIT. Urząd Skarbowy ma określany czas na zwrot podatku, składając deklarację PIT elektronicznie najpóźniej do 30 kwietnia, zwrot podatku otrzymamy w przeciągu 45 dni. Jeśli złożymy PIT w tradycyjnej papierowej formie, na zwrot podatku trzeba poczekać nawet 90 dni.

Co zrobić, gdy nie otrzymaliśmy PIT- 11 za rok 2019?

Zdarza się, że płatnicy z różnych przyczyn nie przekazują PIT-11. W takim przypadku należy ustalić samodzielnie wysokość wynagrodzeń — na podstawie przelewów od pracodawcy lub umów pisemnych zawartych z pracodawcą, a następnie zsumować kwoty z okresu całego roku.

Te hipotetyczne dane wraz z kosztami uzyskania przychodów i zaliczek na podatki, które pracodawca miał obowiązek wpłacić na rzecz organu skarbowego i składek ZUS od wynagrodzenia, należy wpisać w opcji „PIT-11” dostępnej w programie internetowym e-pity w zakładce „Kreator PIT”.

Dostępne są również darmowe kalkulatory, które potrafią szybko wyliczyć, ile jesteśmy w stanie „zarobić na rękę” przy umowie o dzieło, o prace i zlecenie.

E-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą i osób młodych

Osoby do 26 roku życia nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem. Limit wysokości uzyskanych dochodów wynosi w 2020 roku 35 636,67 zł. Młodzi podatnicy, którzy otrzymali nawet jedną wypłatę przed wejściem w życie ulgi (1 sierpnia) lub po swoich 26 urodzinach, będą musieli złożyć deklarację, najlepiej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą wypełnić formularz PIT-36 również dostępny w usłudze Twój e-PIT, jednak urząd skarbowy nie wypełnia części dotyczącej rocznych przychodów z działalności gospodarczej.  Przy składaniu deklaracji przez internet, firmy mają możliwość rozliczenia straty z lat poprzednich, jednak strata musi wynikać z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w jednym z pięciu lat poprzedzających rok jej wykorzystania. Rozliczając PIT-36 przedsiębiorcy mogą skorzystać także z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments