Do końca lutego 2020 roku każdy pracodawca miał obowiązek dostarczenia pracownikowi zatrudnionemu na umowie cywilnoprawnej PIT- 11. Kolejnym krokiem jest rozliczenie się z fiskusem. Jeśli chcemy spełnić swój podatkowy obowiązek bez wychodzenia z domu, możemy skorzystać z rozliczenia deklaracji podatkowej PIT przez internet. W jaki sposób rozliczyć PIT z programem Twój e-PIT?
Do kiedy można rozliczyć PIT za 2019 w 2020 roku?
W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemiologicznego związanego z koronawirusem (COVID-19), złożenie rocznych zeznań podatkowych i zapłata podatku z tytułu przychodów wykazanych w deklaracjach została wydłużona do 1 czerwca 2020 roku. Podatnicy się zostaną ukarani za zwłokę i nie zostaną ukarani mandatem za opóźnione lub grzywną.
Jak rozliczyć PIT w Twój e-PIT?
Jeśli otrzymaliśmy PIT- 11 kolejnym krokiem jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Można to sobie uprościć przez dokonanie tego w programie e-pity. Platforma Twój e-PIT została przygotowana przez Ministerstwo Finansów i można zalogować się na nią przez profil zaufany lub podając NIP/ PESEL i kwotę przychodów.
W programie e-pity nie trzeba znać się na księgowości i podatkach. Kreator w kilku prostych krokach wybierze odpowiedni druk PITa. Po zalogowaniu się na konto oczom ukaże się wstępnie wypełniony PIt, w części uzupełniony na podstawie przesłanych przez pracodawcę informacji dotyczących kwot zatrudnienia. System internetowy wymaga jedynie podania numeru konta bankowego, który jest niezbędny do zwrotu nadpłaconego podatku. Dzięki programowi e-PIT możemy przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego i odliczyć ulgę na dzieci lub ulgę na internet. Po wprowadzeniu danych w systemie warto je na spokojnie jeszcze raz przejrzeć, by mieć pewność, że są poprawne. Dopiero po upewnieniu się, że wszystko się zgadza, wysyłamy PIT 2019 do urzędu skarbowego.
W 2020 roku rządowy program e-PIT został ulepszony w dodatkowe funkcje. Można z łatwością sprawdzić, kiedy otrzymamy zwrot pieniędzy i na jakim etapie jest sprawdzanie i weryfikowanie deklaracji PIT. Urząd Skarbowy ma określany czas na zwrot podatku, składając deklarację PIT elektronicznie najpóźniej do 30 kwietnia, zwrot podatku otrzymamy w przeciągu 45 dni. Jeśli złożymy PIT w tradycyjnej papierowej formie, na zwrot podatku trzeba poczekać nawet 90 dni.
Co zrobić, gdy nie otrzymaliśmy PIT- 11 za rok 2019?
Zdarza się, że płatnicy z różnych przyczyn nie przekazują PIT-11. W takim przypadku należy ustalić samodzielnie wysokość wynagrodzeń — na podstawie przelewów od pracodawcy lub umów pisemnych zawartych z pracodawcą, a następnie zsumować kwoty z okresu całego roku.
Te hipotetyczne dane wraz z kosztami uzyskania przychodów i zaliczek na podatki, które pracodawca miał obowiązek wpłacić na rzecz organu skarbowego i składek ZUS od wynagrodzenia, należy wpisać w opcji „PIT-11” dostępnej w programie internetowym e-pity w zakładce „Kreator PIT”.
Dostępne są również darmowe kalkulatory, które potrafią szybko wyliczyć, ile jesteśmy w stanie „zarobić na rękę” przy umowie o dzieło, o prace i zlecenie.
E-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą i osób młodych
Osoby do 26 roku życia nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem. Limit wysokości uzyskanych dochodów wynosi w 2020 roku 35 636,67 zł. Młodzi podatnicy, którzy otrzymali nawet jedną wypłatę przed wejściem w życie ulgi (1 sierpnia) lub po swoich 26 urodzinach, będą musieli złożyć deklarację, najlepiej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą wypełnić formularz PIT-36 również dostępny w usłudze Twój e-PIT, jednak urząd skarbowy nie wypełnia części dotyczącej rocznych przychodów z działalności gospodarczej. Przy składaniu deklaracji przez internet, firmy mają możliwość rozliczenia straty z lat poprzednich, jednak strata musi wynikać z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w jednym z pięciu lat poprzedzających rok jej wykorzystania. Rozliczając PIT-36 przedsiębiorcy mogą skorzystać także z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.