Każdy organizacja dąży do tego, by w swoich szeregach zatrudniać wyłącznie najlepszych pracowników. Wykwalifikowany, lojalny i oddany zespół to przecież gwarancja sukcesu. Tacy pracownicy sprawiają, że firma dynamicznie się rozwija, osiąga zamierzone cele, zostawia konkurencję daleko w tyle. Problem jednak leży w tym, że znalezienie takich specjalistów nie jest prostym zadaniem. Bywają więc sytuacje, w których warto skorzystać z usług head-huntera, który specjalizuje się w rekrutacji bezpośredniej. Kim dokładnie jest head-hunter i kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Znamy odpowiedzi na najważniejsze pytania – podpowiadamy!
Head-hunter – kto to jest?
Headhunter, nazywany jest także łowcą głów lub łowcą talentów. To zawód ściśle związany ze światem Human Resources. Głównym zadaniem head-huntera jest pomoc organizacjom w poszukiwaniu najlepszych pracowników na dane stanowisko pracy. Rekruter piastujący to konkretne stanowisko zajmuje się rekrutacją bezpośrednią – na co dzień pracuje więc w oparciu o takie metody jak dierct search czy executive search.
Dobry head-hunter musi cechować się konkretnymi umiejętnościami i kompetencjami. Przede wszystkim musi potrafić nawiązywać relacje, które są istotą procesu rekrutacyjnego. Co więcej, musi mieć umiejętności negocjacyjne i siłę perswazji – po to, żeby nakłonić kandydatów, którzy nie szukają aktualnie zatrudnienia, by spróbowali wziąć udział w rekrutacji, którą aktualnie prowadzi.
Jednocześnie head-hunter musi także wzbudzać zaufanie. Rekrutacje prowadzone przy jego udziale zazwyczaj są rekrutacjami ukrytymi. Potencjalnym kandydatom zależy przecież na tym, by ich aktualny pracodawca nie dowiedział się o tym, że szukają nowych możliwości poza obecną organizacją.
Pozyskiwanie pracowników, rekrutacja i selekcja nie są łatwym zadaniem. Dlatego, kiedy wewnętrzny dział HR nie posiada w swoich szeregach wyspecjalizowanego head-huntera, w przypadku kluczowych procesów na stanowiska eksperckie i managerskie warto skorzystać z pomocy zewnętrznej agencji.
Kiedy warto skorzystać z usług head huntera?
Skorzystanie z usług profesjonalnego headhuntera niesie ze sobą wiele korzyści dla organizacji. Szczególnie wtedy, gdy wiemy, że dana oferta pracy nie spotka się z dużym zainteresowaniem na rynku pracy, np. ze względu na szczególne wymagania czy bardzo specjalistyczne wykształcenie. W takich sytuacjach tradycyjne ogłoszenie o pracę z dużym prawdopodobieństwem nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Osoby o wąskich specjalizacjach zazwyczaj posiadają już stabilne zatrudnienie i nie szukają nowej pracy. Wtedy jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na dotarcie do takich osób jest skorzystanie z narzędzi rekrutacji bezpośredniej, a więc z usług head-huntera.
Pomoc head-hunter’a będzie przydatna również wtedy, gdy:
- organizacji zależy na tym, by cały proces rekrutacji był przeprowadzony profesjonalnie i rzetelnie,
- firma dąży do poprawy efektywności procesów rekrutacji i selekcji kandydatów,
- potrzebujemy bezstronnego profesjonalisty, który będzie godnie reprezentował firmę podczas rozmów z pracownikami konkurencji,
- firma ma wakat, który ze względy na znaczenie dla funkcjonowania całej organizacji, musi zostać obsadzony szybko i bez pomyłki.
Head-hunter zewnętrzny czy wewnętrzny?
Przeprowadzanie całości procesu rekrutacyjnego jest wymagającym i czasochłonnym zadaniem. Zwłaszcza rekrutacji prowadzonej w sposób bezpośredni. Wymaga to od rekrutera przeprowadzenia dokładnej analizy rynku, stworzenia sylwetki idealnego kandydata, odpowiedniego podejścia do rozmów z potencjalnymi kandydatami, a także zdolności negocjacyjnych i siły perswazji. Nie wszystkie organizacje mają w wewnętrznym dziale Human Resources osobę, która będzie w stanie pełnić tę funkcję.
W takich wypadkach warto zwrócić się do zewnętrznego head-huntera bądź do zewnętrznej agencji rekrutacyjnej, która specjalizuje się w rekrutacjach bezpośrednich. Warto bowiem wiedzieć, że koszty, które poniesiemy w związku z zatrudnieniem head-huntera będą mniejsze niż koszty błędów rekrutacyjnych, jakie możemy ponieść nie decydując się na zatrudnienie profesjonalisty.